راهنمای خرید فرش

راهنمای خرید فرش

زمانی که وارد بازار فرش می‌شوید قیمت اولین فرش را که می پرسید فروشنده از ویژگی هایی می‌گوید که شاید تاکنون به گوشتان نخورده باشد. از رنگ و طرح، از نقش های متفاوت، از شانه و تراکم فرش، از جنس و خاب نخ فرش می‌گوید. اصطلاحات رایجی در دنیای فرش وجود دارد و با شناخت این اصطلاحات هم خرید فرش راحت تر می شود و هم انتخاب مناسب تری خواهید داشت. با ما همراه باشید تا راهنمای خرید فرش را به خوبی بررسی کنیم.


شانه فرش

در دستگاه های بافندگی به طور معمول بخشی به نام شانه فرش وجود دارد که تار فرش از بین شانه رد می شود. در واقع تراکم عرضی در قسمت گره هایی که بافته شده اند را همان شانه فرش می گویند و واحد آن متر است و به راحتی محاسبه می شود. به طور مثال اگر می گوییم فرشی ۱۰۰۰ شانه است یعنی در هر یک متر از عرض آن تعداد گره ها ۱۰۰۰ عدد می باشد بدین ترتیب با محاسبه گره های یک پنجم و یا یک دهم در یک متر می توانیم  شانه فرش را اندازه گیری کنیم. یک تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه همین تعداد گره هاست البته تفاوت های زیادی نیز وجود دارد که به آن ها می پردازیم.

تراکم فرش

فرش های ماشینی که در منازل وجود دارد در شانه ها و تراکم های مختلفی هستند. یکی از این فرش ها فرش ۷۰۰ شانه است که تراکم ۲۵۵۰ دارد ، دیگری فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه است که تراکم ۳۶۰۰ دارد و فرش ۱۵۰۰ شانه است که دارای تراکم ۴۵۰۰ است و بالاترین میزان تراکم را دارا می باشد. این تراکم ها بالاترین میزان هستند و در انواع مختلفی نیز می باشند. ضخامت ، لطافت ، ریز بافتی و … دیگر تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه می باشد. هرچه شانه و تراکم فرش  بالاتر باشد فشرده بودن آن سخت تر است و فرش های با تراکم و شانه بالا از کیفیت بالایی نیز برخوردارند.

جنس نخ فرش

عوامل مختلفی بر کیفیت فرش اثر گذارند اما مهم ترین آن جنس نخ خاب فرش است که اصلی ترین عامل در کیفیت فرش است. فرش ماشینی با نخ خواب وارد دنیای دیگری می شود. نخ خواب همان نخی است که سطح فرش را می پوشاند و جهت بافت گره‌هاي رنگ بکار می رود. نخ خواب عاملی مهم در تعیین استحکام و دوام هر فرشی است. نخ هایی که معمولاً برای بافت فرش های ماشینی به کار می روند از نوع الیاف مصنوعی هستند که معروف‌ترین آن ها نخ اکریلیک، نخ نایلون، نخ پلی استر (همان ابریشم مصنوعی)، نخ پلی پروپیلن و بی سی اف است.

برای تشخیص نخ اکریلیک ازپلی پروپیلن و پلی استر به نرمی فرش دقت کنید. فرش اکریلیک نرم تر بوده وبا لمس دست به راحتی سر میخورد . اما الیاف پلی پروپیلن و پلی استر زبرتر هستند و معمولا نخ‌های ضخیم تری دارند. در فرش های باکیفیت از نخ های پلی استر و پنبه در تار و پود ان استفاده میشود که باعث افزایش عمر فرش می‌شود.

ابعاد فرش

بعد از انتخاب شانه و تراکم و جنس فرش عامل مهم دیگر هنگام خرید فرش توجه به ابعاد آن است. ابعاد فرش با محیطی که قصد پوشش آن را داریم محدود می شود. پس قبل از هرچیز ابعاد اتاق یا پذیرایی خانه تان را اندازه بگیرید. حالا اگر فرشهای کناره ای و گلیم های کوچک را از لیست حذف کنیم انتخاب ما در خرید فرش به صورت زیراست:

فرش ۴ متریفرش ۶ متریفرش ۹ متریفرش ۱۲ متریفرش ۲۴ متری
۲/۲۵×۱/۵ متر۳×۲ متر۳/۵×۲/۵ متر۴×۳ متر ۶×۴ متر
نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که ابعاد فرش بهتراست تا نیم متر کوچک‌تر از ابعاد محیط مورد نظر باشد چرا که در صورت بزرگ‌تر بودن به بافت و ساختار فرش آسیب می رسد و بعد از مدتی فرش پاره و خراب می شود.

صفحه اصلی سایت | تارنگ در اینستاگرام | تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *